Navštívte nás na Facebooku
Jazyk: Slovenský Český
Nákupný košík je momentálne prázdny
Prihláste sa
Nový zákazník? Zaregistrujte sa
Vytlačiť článok

Prečo sa mi to vracia?

Článok vytvorený: utorok, 27. septembra 2022, 18:55.28
Posledná zmena: utorok, 27. septembra 2022, 18:55.28

V poslednej dobe sa mnohé ženy sťažujú, že sa im vracajú vaginálne problémy (bakteriálna vaginóza), ako napr. výtoky, šíriaci sa zápach z pošvy a pod. Väčšinou bola týmto ženám predpísaná antibiotická liečba a napriek krátkodobému zlepšeniu sa ich stav znova po nejakom čase zhoršil (niekedy už po mesiaci). A takto to pokračuje dookola a ženy sú z toho nešťastné a nerozumejú tomu, prečo sa to deje.  

Aby sme pochopili, prečo sa bakteriálna vaginóza (problémy spôsobené premnožením choroboplodných baktérií v pošve) často chronicky opakuje, je dôležité pochopiť, ako žijú choroboplodné baktérie v pošve žien s bakteriálnymi vaginózami a ako pôsobia antibiotiká na tieto baktérie.

Choroboplodné baktérie v pošve u žien s bakteriálnymi vaginózami vytvárajú biofilmy. Toto sa nedeje u zdravých žien. Biofilmy sú slizovité vrstvy uložené na tkanive - sliznici. Baktérie v tomto biofilme sa správajú inak, ako keď sú baktérie bez biofilmov. V biofilme baktérie žijú v akomsi "polospánku": žijú v prostredí s obmedzeným prísunom živín a toto obmedzenie prísunu živín spôsobuje, že účinnosť antibiotík je tu oveľa nižšia, resp. antibiotiká nefungujú. Život v biofilme umožňuje, že sa po antibiotickej terapii baktérie opäť dokážu aktivovať. Baktérie spúšťajúce zdravotné problémy môžu biofilm opustiť, rozšíriť ho na ďalšie miesta a tým prehlbovať zdravotné problémy žien.

Účinnosť antibiotík sa totiž nikdy neskúmala na baktériách žijúcich v biofilmoch, ale len na baktériách žijúcich mimo biofilmu. Preto je pri bakteriálnych vaginózach nevyhnutné odstránenie biofilmov, ktoré vytvára prostredie chrániace choroboplodné baktérie. Antibiotiká to ale bohužiaľ nedokážu. Ako sa to teda dá?

Biofilmy sa dobre narúšajú cez zdraviu prospešné baktérie. Tie tvoria peroxid vodíka, ktorý keď je vylučovaný v dostatočnom množstve, dokáže narušiť biofilmy, ktoré sú základom pre vznik bakteriálnych vaginóz a odolnosť voči antibiotikám. Pre regeneráciu mikroflóry v pošve je preto prospešné dodávať také probiotické baktérie, ktoré sa v pošve prirodzene vyskytujú a narúšajú biofilmy cez tvorbu peroxidu vodíka. Tieto baktérie nájdete aj vo VAGI flora PROBIO.

Probiotiká VAGI flora PROBIO sa môžu užívať ako klasické probiotiká (ústne), ale mnoho žien má skvelé výsledky aj tak, že si vkladajú kapsulku priamo do pošvy. Toto sa ale nerobí počas menštruácie.

Probiotiká, ktoré sú špeciálne vyrobené pre potrebu žien a obsahujú baktérie schopné narúšať biofilmy, si môžete kúpiť tu.