Navštívte nás na Facebooku
Jazyk: Slovenský Český
Nákupný košík je momentálne prázdny
Prihláste sa
Nový zákazník? Zaregistrujte sa
Vytlačiť článok

Ako proti Alzheimerovi

Článok vytvorený: utorok, 13. augusta 2019, 17:16.09
Posledná zmena: utorok, 13. augusta 2019, 19:37.34

Ako proti Alzheimerovi

Alzheimerova choroba patrí medzi neurodegeneratívne ochorenia a spôsobuje nezvratné zmeny v mozgu. Je najčastejšou príčinou demencie, ktorá vedie postupne k závislosti chorého na každodennú pomoc iného človeka. Mnohí lekári dokonca Alzheimerovu chorobu nazývajú cukrovkou tretieho typu: prišli na to, že Alzheimer postihuje dvakrát častejšie ľudí, ktorí sa liečia na cukrovku spôsobenú obezitou. Lekári sa stále viac prikláňajú k teórii, že za touto chorobou stojí aj náš životný štýl, nezdravé jedlo a málo pohybu. Ide o veci, ktoré sa môžeme pokúsiť ovplyvniť.

Je známe, že strava s vysokým podielom sacharidov zvyšuje riziko demencie až o 90 %, zatiaľ čo strava s vysokým podielom tukov toto riziko znižuje takmer o polovicu. Obzvlášť dôležité pre zdravie mozgu a prevenciu neurodegenerácie sú Omega-3 mastné kyseliny morského pôvodu - obsahujú kyselinu dokozahexaenovú (DHA), ktorá sa nachádza v mastných rybách, rybacom a krilovom oleji (olej z morských kôrovcov). Konzumácia rýb bohatých na DHA spomaľuje postup Alzheimerovej choroby. Pre ľudí s genetickou predispozíciou na Alzheimerovu chorobu je zvlášť dôležitá DHA viazaná na fosfolipidy. Fosfolipidová forma DHA veľmi účinne dokáže prechádzať krvno-mozgovou bariérou, aby sa dostala do mozgu.

Nezanedbateľný vplyv na prevenciu má okrem výživy aj pitný režim, dostatočný prísun vitamínov, minerálov, antioxidantov, aminokyselín a niektorých doplnkov výživy. Odporúča sa udržiavať dobrú funkciu mozgu tiež fyzickou a mentálnou aktivitou: pravidelne čítať a rozprávať o prečítanom, učiť sa niečo nové, napr. cudzí jazyk, cvičiť všetky druhy pamäti (krátkodobú, dlhodobú, sluchovú, zrakovú), počítať, riešiť slovné úlohy, lúštiť krížovky, sudoku, hrať spoločenské hry, písať, udržiavať medziľudské vzťahy, viesť spoločenský život. Nezabúdajte aj na pohyb: pravidelný pohyb znižuje totiž nielen riziko demencie, ale aj mozgovej mŕtvice a infarktu a napomáha tiež k dobrej nálade. Denne postačuje aj nenáročný pohyb (aspoň pol hodiny chôdze). Večer pred spaním je vhodné zhodnotiť a zrekapitulovať udalosti prebehnutého dňa pospiatky: t.j. od večera sa vracať v mysli postupne až k ránu.

Zhrnutie:

a)  Vyhýbajte sa spracovaným potravinám každého druhu, antibiotikám a antibakteriálnym výrobkom, fluorizovanej a chlórovanej vode.

b)  Rafinované sacharidy nahraďte zdravými tukmi. Medzi zdravé tuky patria avokádo, maslo, žĺtka z vajec z organického chovu, kokos a kokosový olej, mäso zvierat z voľného chovu, surové orechy, MCT olej.

c)  Dodávajte telu esenciálne omega-3-mastné kyseliny EPA a DHA.

d)  Optimalizujte si hladiny minerálov (hlavne jód, chróm, horčík, mangán, selén, zinok, železo, kremík): Swiss Vital Water, Vitalwasser, Multi Magnesium, JódProbio, HNH.

e)  Dbajte o dostatočný prísun vitamínov: vitamíny C, E, B6, B12, kyselina listová (Vitamin B-komplex), ale aj koenzým Q10, antioxidanty, aminokyseliny a niektoré doplnky výživy.

f)  Optimalizujte svoj vitamín D, najlepšie rozumným pobytom na slnku. Keď nie ste schopní prijať dostatočné dávky slnečných lúčov, užívajte denne vitamín D3.

g)  Zlepšiť pamäť a sústredenie pomôže aj ginkgo biloba a kurkuma (pridávať do jedál alebo užívať vo forme doplnku výživy).

h)  Dbajte na svoju črevnú flóru: jedzte tradične kvasené a pripravované potraviny spolu s kvalitnými probiotikami.

i)   Absolvujte pravidelne pôsty.

j)   Trénujte mozog i telo.

k)  Vyhýbajte sa ortuti a odstráňte ju zo svojho tela. Vyhýbajte sa hliníku.

l)   Obmedzte svoje vystavovanie sa bezdrôtovým frekvenciám a elektrosmogu.

m) Postarajte sa o kvalitný spánok.

n)  Čistite si zuby! Alzheimerovu chorobu môžu spúšťať aj infekčné baktérie, ktoré spôsobujú zápal ďasien (SoWash - kompletný systém pre starostlivosť o ústnu dutinu).