Navštívte nás na Facebooku
Jazyk: Slovenský Český
Nákupný košík je momentálne prázdny
Prihláste sa
Nový zákazník? Zaregistrujte sa
Vytlačiť článok

Acetogeníny z gravioly na podporu samoozdravného procesu

Článok vytvorený: pondelok, 24. januára 2022, 20:59.27
Posledná zmena: pondelok, 25. apríla 2022, 13:19.30

Graviola

Graviola, lat. Annona muricata, známa tiež pod menom Guanabana

je malý nenápadný strom pochádzajúci z Peru. Liečivé účinky gravioly ľudia využívajú už stáročia. Naši predkovia objavili mimoriadne vlastnosti, ktoré majú nielen listy, ale všetky časti stromu. Tie dokázali účinne zúžitkovať pri problémoch najrôznejšieho charakteru. Z ich znalostí ťažíme dodnes.

Koncom 19. storočia začali vedcí skúmať účinky gravioly. Už mnoho rokov priebehajú výskumy možných protiplesňových, protizápalových a predovšetkým protinádorových vlastností tejto rastliny. Je neustále podrobovaná intenzívnemu vedeckému skúmaniu a jej použitie sa rozširuje po celom svete. Graviola sa dnes cielene pestuje aj v iných oblastiach sveta: v Severnej Amerike, Ázii.

Samotný strom

dorastá do výšky 8-10 metrov, ale len v oblastiach svojho pôvodného výskytu (Amazónia). Plody dorastajú do veľkosti 20 centimetrov a vážia od jedného do štyroch kilogramov. Graviola sa zbiera od januára do marca. Proces zberu musí byť pomerne rýchly, tesne pred dozretím ovocia, pretože zrelé plody sú veľmi ťažké. Ak spadnú, vo väčšine prípadov prasknúe, a preto sú nepoužiteľné na ďalšie spracovanie. Po dozretí je obrovský plod mimoriadne citlivý na tlak a rýchlo sa kazí. To je dôvod, prečo je veľmi ťažké vyvážať ovocie do Európy.

Všestranná graviola

Jej šťavnatá žltobiela dužina s hustými čiernymi semienkami chutí sladko-kyslo a osviežujúco. Prelisovaná šťava slúži ako základ pre nealkoholické nápoje alebo koktaily. Z uvarenej dužiny sa pripravuje sorbet, puding, vyrábajú sa z nej sladkosti a zmrzlina. Nezrelé ovocie sa často používa ako zelenina. Chutí podobne ako pražená kukurica. Domorodci si z listov gravioly radi pripravujú čaj. Použiť sa dajú okrem listov aj kôra, semená a korene. Dužinu gravioly často nájdeme v mrazených ovocných zmesiach. Okrem mrazeného tovaru je graviola v Európe dostupná aj ako prášok, čaj, vo forme šťavy, sušeného ovocia, kapsúl alebo ako liehový roztok.

Liečivé účinky

gravioly ľudia využívali už celé stáročia. Nielen listy, ale všetky časti stromu dokázali účinne využiť pri ťažkostiach najrôznejšieho charakteru: kôra, listy a korene pôsobia ako prirodzené sedatívum a pomôžu uľaviť od problémov spôsobených cukrovkou. V prírodnej medicíne sa listy tropického stromu graviola využívajú pri rôznych ochoreniach: reuma, cukrovka, astma, vysoký krvný tlak, parazitárne ochorenia, infekcie močového mechúra (cystitída), bakteriálne a vírusové infekcie, neuralgia a rakovina.

Aké látky sa nachádzajú v graviole?

Listy, kôra a plody obsahujú cenné prírodné rastlinné látky – flavonoly, flavonoidy (kvercetín, rutín), taníny, steroidy, ktoré možno extrahovať z rôznych častí rastliny Annona muricata. Všetky tieto látky v prírode slúžia na ochranu rastliny pred nepriaznivými vplyvmi prostredia a napadnutím škodcami. Množstvo a koncentrácia sa líši v závislosti od toho, z ktorých častí rastliny bol extrakt vyrobený. Avšak tými rozhodujúcimi účinnými zložkami sú acetogeníny obsiahnuté v listoch gravioly, ktoré vedci neustále intenzívne skúmajú. Zaujímavé je, že látky obsiahnuté v listoch sa doposiaľ nepodarilo laboratórne nahradiť. Tu sa ukazuje mocné kúzlo matky prírody. Acetogeníny patria do skupiny látok nazývaných polyketidy (mastné kyseliny s dlhým reťazcom) a rastliny si ich vytvárajú, aby sa chránili pred vírusmi, hubami a parazitmi. Tieto látky môžu podľa mnohých štúdií hrať veľmi dôležitú úlohu pri liečbe rakoviny, fungujú totiž špeciálnym mechanizmom: dokážu selektívne nachádzať a vyberať poškodené bunky v tele bez toho, aby ničili tie zdravé. Poškodené bunky zregenerujú a posilnia natoľko, že sa postupne obnoví ich pôvodná funkcia. Celý organizmus je tak prirodzenou cestou stimulovaný k samoozdravnému procesu.

Okrem už spomínaných rastlinných látok graviola obsahuje tiež veľa živín a vitamínov (vitamín C a antioxidanty), bielkoviny, draslík, vápnik, železo a lipidy.

Čím je teda graviola výnimočná?

  • Má antivírusové, antimikrobiálne a antiparazitické účinky.
  • Posilňuje obranné funkcie organizmu.
  • Ukľudňuje, čím prispieva k udržaniu psychickej rovnováhy.
  • Upravuje krvný tlak.
  • Priaznivo upravuje hodnoty cukru a tuku v krvi.
  • Zmierňuje následky nevhodnej stravy a nezdravého životného prostredia.
  • Napomáha pri detoxikácii.
  • Zvyšuje odolnosť imunitného systému a významne posilňuje celkovú vitalitu organizmu.
  • Ideálna podporná terapia pri onkologických ochoreniach.

Čo si všímať pri výbere výživového doplnku Graviola?

Na trhu je dostupných mnoho druhov výrobkov s obsahom gravioly: tu je ale dôležité rozlíšiť, či obsahujú ovocný extrakt, sušené listy, extrakt z listov, koreňa alebo semien. Väčšina výrobkov obsahuje mleté, sušené listy alebo extrakt z listov. Určite platí, že odporúčanú dennú dávku nie je vhodné prekročiť, aby sa predišlo podráždeniu čreva. Vhodné je aj pitie čaju zo sušených listov. Ale hlavne platí: Najkvalitnejšie výrobky sú vždy z rastlín, ktoré vyrástli na miestach, odkiaľ pôvodne pochádzajú - z oblasti Amazónie.