Navštívte nás na Facebooku
Jazyk: Slovenský Český
Nákupný košík je momentálne prázdny
Prihláste sa
Nový zákazník? Zaregistrujte sa
Vytlačiť článok

Úprava stravy pri zápalových stavoch

Článok vytvorený: štvrtok, 4. októbra 2018, 15:57.26
Posledná zmena: štvrtok, 4. októbra 2018, 16:27.04

Úprava stravy pri zápalových stavoch

Úprava stravy by mala byť pri všetkých zápalových stavoch nevyhnutnou súčasťou liečby. Nič na svete nebude fungovať bez energie. A strava je okrem iného nositeľom energie. V podstate máme len 2 dôležité zdroje energie a tými sú:
 
- cukry (chlieb, zemiaky, ryža, cestoviny, pečivo, pohanka, atď.)
- tuky (oleje, masť, slanina, semiačka rastlín, maslo, avokádo atď. )
 
Problém zápalových ochorení je to, že zápal (patrí sem aj únava, depresia) spôsobí, že výroba energie z cukru sa zablokuje. Niežeby sa vtedy nevedela vyrobiť žiadna energia, len sa jej vyrobí žalostne málo. Bunky potom začnú pracovať v núdzovom režime a telo začne upadať. Najcitlivejšie na to reaguje:
 
- mozog a nervový systém
- srdce
- pečeň
- obličky
- imunita
- svaly, - atď.
 
Prejavom úbytkov energie často ľudia nevenujú veľkú pozornosť . Prejavy úbytku energie sú:
 
- Poruchy pamäte
- Narušenie koncentrácie
- Strata rovnováhy (človek sa potáca, zakopáva a podobne)
- Zmeny psychiky
- Zlé znášanie stresu
- Človek má spomalené myslenie
- Poruchy spánku
- Zhorší sa sluch, čuch a iné vnemy, a pod.
Len málokto tomu pripisuje dôležitosť a zapodieva sa tým, prečo sa to deje. Časom sa tieto problémy zhoršia a pribúdajú iné. Pre fakt, že bunky trpia nedostatkom energie, ktorý sa bohužiaľ nezohľadňuje, sa u mnohých ľudí nevie dostaviť zlepšenie ich stavu. Blokovanie výroby energie zo sacharidov by malo byt teda v strave zohľadnené. Strava by mala byť nasledovná:
 
1. Tuky by mali tvoriť cca 55-70% denného príjmu energie človeka. Dôvodom je, že zápaly blokujú výrobu energie zo sacharidov (chlieb, obilninové kaše, cestoviny, ryža, zemiaky, cukor a pod.). Vhodné tuky sú:
- olivový olej
- avokádo
- maslo a akýkoľvek mliečny tuk
- živočíšne tuky
- kokosový olej alebo MCT oleje
- čerstvý za studena lisovaný repkový olej
- vaječné žĺtka
 
Veľmi obmedzene by sa mali prijímať tuky citlivé na poškodenie kyslíkom a kyslíkovými radikálmi. Oleje, ktoré by sa mali prijímať veľmi citlivo: pupalkový olej, borákový olej, konopný olej, ľanový olej. Počas zápalov sa tvoria vo zvýšenej miere voľné radikály. Voľné radikály sú jedovaté látky poškodzujúce svoje okolie. A tuky sú ich častou obeťou ich útokov. Ak voľné radikály poškodia tuky bohaté na citlivé omega-3 a omega-6 mastné kyseliny (napr. ľanový olej, rybí olej), stávajú sa tieto tuky jedmi. Preto ak sa rozhodnete konzumovať oleje bohaté na omega-3 mastné kyseliny (napr. ľanový olej), alebo aj iné rastlinné oleje (konopný olej), máme pre vás zaujímavý typ:
 
Do olejov bohatých na vysoko citlivé omega-3 a omega-6 mastné kyseliny pridajte 1 čajovú lyžičku oleja TocoProtect od Dr.Jacob´s. TocoProtect obsahuje vysoké dávky prírodného vitamínu E (36 mg vitamínu E v 1 ČL) s 50% podielom gamatokoferolu. Gamatokoferol vykazuje silné protizápalové a antioxidačné účinky. Gamatokoferol chráni vysokocitlivé omega-3 a omega-6 mastné kyseliny pred poškodením voľnými radikálmi tvoriacimi sa pri zápaloch. Tak zabraňuje zápalom.
 
Koľko tukov denne prijať? Človek vážiaci cca 70 kg by mal denne prijať 120-160 g tuku. Samozrejme pri nadváhe treba brať do úvahy optimálnu hmotnosť človeka. Vyhnite sa: prepečeným tukom, rafinovaným olejom, stuženým tukom, nie čerstvým olejom, v teple a svetle skladovaným olejom, margarínom.
 
2. Bielkoviny by mali tvoriť cca 20% príjmu energie. Odporúča sa 0,8 - 1,2 g bielkovín na 1 kg hmotnosti. Ak trpíte nadváhou, množstvo bielkovín si treba určiť podľa toho, koľko je vaša optimálna hmotnosť. Ak vážite napr. 100 kg a máte nadváhu 30 kg, prijmite denne 60 – 80 g bielkovín. Vhodné zdroje bielkovín sú: ryby, mäso, vajcia, mliečne bielkoviny.
 
V prípade, že preferujete rastlinné zdroje, je možné použiť napr. konopný proteín alebo orechy. Pozor na vysoký prísun bielkovín. Ak sa prijímajú bielkoviny vo vysokom množstve, môže to mať pre organizmus 2 neželané účinky: bielkoviny sa zmenia sa v tele na cukry alebo sa bielkoviny môžu v tele meniť aj na jedovatý amoniak. Jeho nadmernej záťaži môžete zabrániť napr. pitím nápoja Lactirelle od Dr. Jacob´s, ktorý navodí v čreve optimálne pH a nedovolí amoniaku, aby sa vstrebával do tela z čreva, kde sa tvorí.
 
3. Sacharidy. Tie by mali byť s nízkou glykemickou záťažou a zároveň nízkym obsahom fruktozy. Väčšina sacharidov by mala pochádzať zo zeleniny (cca 500 g denne). Zeleninu je dobré dusiť na tuku (vďaka čomu si zo zeleniny “vydolujete” viacej živín) a 200 g nízkofruktózoveho ovocia. Zo stravy treba vylúčiť “rýchle sacharidy” ako chlieb, pečivo, zemiaky a podobne a ovocie s vysokým obsahom sorbitolu a fruktózy. V zime sa treba kvôli obsahu dusičnanov vyhnúť listovej zelenine. Zeleninu môžeme dusiť na masle alebo kokosovom oleji. Treba vypustiť, resp. obmedziť také potraviny ako chlieb, cestoviny, ryža a obilninové kaše, zo strukovín je vhodná zelená fazuľka a zelený hrach.
 
Pri stravovaní treba dodržiavať nasledovné zásady:
- ak ste alergický na akúkoľvek spomínanú potravinu, treba ju z jedálnička vypustiť,
- neprejedajte sa,
- na začiatok môžete zjesť viacej menších jedál počas dňa, časom sa to upraví tak, že vám bude stačiť jedlo v dlhších časových intervaloch,
- ak trpíte poruchami spánku, nočným potením, pocitom hladu v noci, máte svalové kŕče a pod., asi 30-60 minút pred spánkom si doprajte zeleninu dusenú na masle, alebo kokosovom oleji.