Navštívte nás na Facebooku
Jazyk: Slovenský Český
Nákupný košík je momentálne prázdny
Prihláste sa
Nový zákazník? Zaregistrujte sa
Vytlačiť článok

Čierne korenie nie je iba dochucovadlo

Článok vytvorený: streda, 30. septembra 2015, 10:01.15
Posledná zmena: pondelok, 21. marca 2016, 15:29.07

Žijeme v stresujúcich časoch, vo svete plnom toxínov. V dôsledku intenzívneho poľnohospodárstva, priemyselného hnojenia, používania pesticídov, znečisteného ovzdušia podstatne klesol obsah živín v potravinách. V mnohých prípadoch prakticky nie je možné konzumovať tak veľké množstvá prirodzenej potravy, ktoré dokážu zabezpečiť dostatok potrebných živín. Preto je nutné dopĺňať ich formou rozmanitých vitamínov a výživových doplnkov a zároveň zabezpečiť ich vstrebávanie v organizme. Zlepšiť kvalitu stravy a tým následne prispieť k zlepšeniu celkového zdravotného stavu pomáha čierne korenie. Ak sa zdravo stravujete, pridaním rozumného množstva tohto korenia získate dôležité živiny zo stravy rýchlejšie a ľahšie.

Čierne korenie (Piper nigrum) je korenie, ktoré u nás celkom zdomácnelo a už ho automaticky sypeme takmer všade, pričom väčšina z nás ani netuší, ako pozitívne toto korenie ovplyvňuje naše zdravie. Môže za to predovšetkým látka nazývaná piperín. Tá stimuluje trávenie, potlačuje nadúvanie. Piperín výrazne ovplyvňuje vstrebávanie a metabolizmus iných látok a tiež zvyšuje využitie výživových doplnkov. Pridaním piperínu sa niekoľkonásobne zvýši a zlepší biologické využitie niektorých látok, než keby sme tieto látky podávali samostatne (kurkumín, betakarotén, koenzým Q10, vitamín B6 – pyridoxín, organicky viazaný selén, aminokyseliny). Zdravotné účinky mnohých látok sa totiž nemôžu naplno prejavovať pre nízku biologickú dostupnosť zapríčinenú rýchlym rozkladom v črevnej sliznici už počas vstrebávania. Piperín povzbudzuje činnosť tráviacich enzýmov pankreasu a významne skracuje čas prechodu potravy tráviacim traktom.

Štúdie potvrdili, že piperín je vysoko účinný v boji proti rakovine čriev. Na zlepšenie trávenia a vstrebávania živín sa odporúča denná dávka do 15 mg piperínu. Piperín sa dobre a rýchlo vstrebáva, účinok zosiľňujúci vstrebávanie nastáva po 15 minútach a trvá približne 1 až 2 hodiny.

Aktívne látky izolované z piperínu preukázali mnoho pozitívnych účinkov, kvôli ktorým sú predmetom intenzívneho bádania v posledných rokoch. Boli potvrdené ich antioxidačné a protizápalové účinky, redukujú hladinu cholesterolu v krvi, potláčajú trombózu, znižujú riziko myokardiálnych infarktov. Pozitívny účinok preukázali pri mnohých chronických chororobách, v ktorých hrá rozhodujúcu úlohu zápal (Alzheimerova a Parkinsonova choroba, epilepsia, skleróza multiplex, reumatoidná artritída). Sú účinné aj v prevencii nádorových chorôb a vykazujú hepatoprotektívny účinok na pečeň poškodenú oxidačným stresom. Kombinácia piperínu s kurkumínom sa ukázala ako účinná prírodná antidepresívna liečba. Naviac má piperín mierne močopudné účinky a očisťuje močovú sústavu.

Neodporúča sa však ľuďom, ktorí majú problémy s obličkami a tiež tým, ktorých trápia nejaké závažnejšie problémy s tráviacim systémom. Opatrní by mali byť aj ľudia užívajúci lieky, pretože súčasná konzumácia liekov s piperínom môže ovplyvniť ich účinnosť!