Navštívte nás na Facebooku
Jazyk: Slovenský Český
Nákupný košík je momentálne prázdny
Prihláste sa
Nový zákazník? Zaregistrujte sa
Vytlačiť článok

Kurkuma je viac ako korenie: „Indický šafran“ pôsobí proti rakovine aj žltým zubom

Článok vytvorený: streda, 22. februára 2017, 17:20.33
Posledná zmena: štvrtok, 23. februára 2017, 11:59.08

"Ak by som si mal vybrať len jednu bylinu pre zdravie, vybral by som bez veľkého váhania indické korenie kurkumu. Jej pôsobenie je široké a je len málo toho, čoho nie je schopná dosiahnuť v oblasti liečenia. Je schopná dosiahnuť oveľa viac, než iné byliny. Kurkuma má široké spektrum účinkov, ktoré sú jemné, ale zaručené. Je vhodná ako pre dlhodobé tak i denné užívanie. Aj keď je známym korením, len málo ľudí pozná (vrátane znalcov bylín) jej hodnotu a možnosti širokého použitia. Je jednou z bylín, ktorú by mal človek poznať a žiť s ňou. Kurkuma prináša energiu života do celej našej bytosti a spája nás s univerzálnym vedomím, v ktorom žijeme. Je tiež pravdepodobne najužitočnejšou a určite najpoužívanejšou ajurvédskou bylinou“. (Predslov Dr. Davida Frawleya v knihe KURKUMA – ajurvédske korenie života).

Kurkuma je v Indii bežnou prísadou v ajurvédskej medicíne, kde sa používa na hojenie rán a liečbu kožných ochorení. Vďaka tomu, že sa podobá na najdrahšie korenie na svete, si ju dodnes mnohí mýlia so vzácnym šafranom.

Zatrasie rakovinou. Lekári nedávno zistili, že kurkumín, hlavná zložka kurkumy, dokáže zablokovať enzým, ktorý podporuje rast nádorov. Štúdie dokázali, že kurkumín môže pomôcť predchádzať alebo aj liečiť niekoľko druhov rakoviny, vrátane prostaty, kože a hrubého čreva. V kombinácii s karfiolom je prospešná pri prevencii rakoviny prostaty a môže zastaviť rast takéhoto už existujúceho rakovinového ochorenia. Klinické testy preukázali, že kurkuma bráni šíreniu rakoviny prsníka do pľúc. Môže tiež zabrániť vzniku melanómu kože a spôsobiť zánik buniek melanómu. Ďalším obrovským pozitívom je, že znižuje riziko detskej leukémie.

Protirakovinové látky prítomné v potravinách sú často schopné pôsobiť priamo na nádor, obmedzovať jeho rast a brániť mu v rozvoji tým, že ženú rakovinové bunky k odumretiu a nedovoľujú im prejsť do ďalších štádií, pretože nedovoľujú cievnu novotvorbu, alebo podnecujú činnosť imunitného systému organizmu. Kombinácia rôznych druhov potravín obsahujúca rôzne protirakovinové látky im umožňuje nielen pôsobiť priamo na jednotlivé vývojové procesy nádorov, ale vo vzájomnej súčinnosti (synergii) sa zvyšuje ich účinnosť. Jedným z najnázornejších príkladov takejto synergie je molekula korenia - piperín – ktorá je schopná viac než 1000-krát zvýšiť absorbciu kurkumínu. Tým obsah kurkumínu v krvi dosiahne takú výšku, kedy je už schopný ovplyvňovať agresívne chovanie rakovinových buniek.

Silný antioxidant. Ajurvédske a čínske lieky využívajú kurkumu aj na liečbu infekcií a zápalov. Dokonca aj západní lekári nedávno začali rozpoznávať výhody tohto korenia. Kurkuma pôsobí proti voľným radikálom, ktoré spôsobujú predčasné starnutie a oslabenie buniek v tele. Lekári hovoria o nej ako o zázračnom prostriedku, ktorý posilňuje funkciu vnútorných orgánov, čistí krv a chráni pokožku pred negatívnymi vplyvmi. Prospieva aj diabetikom, pretože harmonizuje hladinu cukru v krvi. Má priaznivé účinky na obranyschopnosť, vitalitu organizmu a psychickú pohodu. Obklady s obsahom kurkumy zase zmierňujú opuchy, pomliaždeniny, zápaly a bolesti kĺbov a liečia i reumatickú artritídu. Ak ju pridáte k jedlu vždy, kedy je to možné, bude nenápadne, no efektívne pôsobiť ako prírodný liek na artritídu a reumatoidnú artritídu.

Môže pomôcť v metabolizme tukov a tak regulovať telesnú hmotnosť. Zároveň pôsobí ako antioxidant pečene, najmä pri jej poškodení chemikáliami. Je to tiež prírodné antiseptikum a antibakteriálny prípravok, užitočný na dezinfekciu rán a popálenín. Známa je tiež ako prírodný liek proti bolesti a v čínskej medicíne pri liečbe depresie. Zároveň telo bráni pred stresom.

Silná zbraň proti Alzheimerovej chorobe. Výskumníci si všimli, že výskyt Alzheimerovej choroby medzi staršou indickou populáciou, kde sa kurkuma pravidelne používa pri príprave väčšiny jedál, je výrazne nižší ako Európanov.

Kurkumín zabraňuje upchávaniu ciev a zároveň znižuje riziko infarktu. Táto super živina reguluje činnosť našich génov v potlačovaní uvoľňovania chemických látok v tele v reakcii na stres, zlú stravu a životné prostredie. Výsledok štúdie zverejnenej v The Journal of Cardiovascular Medicine poukazuje, že kurkumín zabraňuje zrážanlivosti krvných doštičiek, ktorá môže vyústiť v život ohrozujúcu krvnú zrazeninu.

Štúdie navyše zdôrazňujú, že kurkumín je účinným nástrojom proti viac ako 500 chorobám (napr. oxidatívny stres, zápaly, poškodenie DNA, chemicky vyvolané choroby pečene, Alzheimerova choroba, fibróza pečene). Zistilo sa, že kurkumín má vplyv na viac ako 700 génov, čo by vysvetľovalo, prečo je schopný opravovať DNA.

Kurkuma je základom v kuchyni v stredovýchodnej a juhovýchodnej Ázii po tisíce rokov. Tradícia v indickej medicíne kurkumu potvrdila ako univerzálny prostriedok pri prevencii aj liečbe mnohých ochorení. Určite ste už počuli o tom, že by ste mali jesť farebné potraviny. Nielen preto, že vyzerajú dobre na tanieri, ale najmä pre ich antioxidačné účinky. Ak kurkumu doplníte do svojho jedálnička, môžete si byť istí, že zníži riziká rôznych ochorení a zlepší kvalitu života. Môžete ju použiť do vegetariánskej stravy, ryže, strukovín, omáčok, duseného a pečeného mäsa, ale aj do knedlí a zemiakových ciest. Zelenine, polievkam a chuťovkám dodá čerstvú prenikavú chuť, vôňu a farbu. Jej príjem by mali obmedziť ľudia sa žlčovými kameňmi, žltačkou, tehotné ženy a všetci tí, ktorí sú náchylní na prekyslenie žalúdka.

Kurkuma na každodenné použitie. Vzácna žltá zmes má okrem svojich liečivých účinkov aj široké uplatnenie v každodennom živote. Osvedčila sa ako recept na mladosť, americký biely úsmev, krásne zdravé vlasy i pokazený žalúdok. 

Elixír života - čaj na dlhovekosť z kurkumy. Varte asi liter vody s jednou lyžičkou kurkumy desať minút, pridajte zázvor a odstavte. Lúhujte ďalších desať minút, preceďte a pre lepšiu chuť prislaďte medom alebo pridajte citrón.

Koniec žltým zubom. Napriek tomu, že je kurkuma známa vďaka svojmu farbivu, paradoxne sa používa na bielenie zubov. Návod je jednoduchý - posypte si zubnú pastu kurkumou a vyčistite si ňou chrup.

Krásne vlasy bez lupín. Spojenie kurkumy a olivového oleja zabraňuje tvorbe lupín. Zmiešajte lyžičku kurkumy s olivovým, jojobovým alebo kokosovým olejom, naneste na vlasy a pokožku hlavy a nechajte pätnásť minút pôsobiť. Následne opláchnite, umyte vlasy šampónom a upravte ako zvyčajne.

Stop žalúdočným problémom. Máte za sebou ťažkú noc? Národný zdravotný inštitút v USA odporúča 500 mg kurkumy štyrikrát denne na liečbu žalúdočnej nevoľnosti.