Navštívte nás na Facebooku
Jazyk: Slovenský Český
Nákupný košík je momentálne prázdny
Prihláste sa
Nový zákazník? Zaregistrujte sa
Vytlačiť článok

Poruchy metabolizmu homocysteínu - dôležitého ukazovateľa zdravia

Článok vytvorený: streda, 27. januára 2016, 09:28.58
Posledná zmena: štvrtok, 16. februára 2017, 09:53.59

Homocysteín je aminokyselina obsahujúca síru, ktorá je v tele len krátkodobým medziproduktom metabolizmu. Vzniká ako medziprodukt z inej aminokyseliny, tzv. methionínu, ktorý získavame z mnohých bežných potravín obsahujúcich bielkoviny. Homocysteín rýchlo vzniká a zas rýchlo zaniká: buď sa znova remetyluje na methionín, alebo sa premení na potrebnú aminokyselinu - cysteín. Pri premene homocysteínu na cysteín je významná súčinnosť vitamínov B6B12 a kyseliny listovej, ktoré fungujú ako koenzýmy, čo potvrdil aj Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA). Ak je týchto vitamínov v organizme nedostatok, homocysteín zostáva v krvi, kde spôsobuje problémy.

Pretože v súčasnosti sa už v našej strave ani v pôde nenachádza dostatok B-vitamínov a ďalších minerálov, tento rytmus sa naruší a homocysteín sa začne hromadiť. Tiež nadbytok tuku v strave sa podieľa v značnej miere na vzniku vysokej hladiny homocysteínu. Koncentrácia homocysteínu v krvnej plazme je v porovnaní s inými aminokyselinami nízka, ale aj mierne zvýšenie koncentrácie predstavuje riziko kardiovaskulárnych a neurodegeneratívnych ochorení, osteoporózy aj onkologických ochorení. Homocysteín je dokonca zodpovedný za vážne poruchy menštruačného cyklu, neschopnosť otehotnieť a potraty. Môžu sa vyskytovať problémy s pamäťou a poruchy prekrvenia. Homocysteín zvyšuje viskozitu krvi, čo môže zapríčiniť tvorbu zrazenín a poruchy zrážanlivosti. Potvrdila sa aj riziková súvislosť s vekom podmienenou degeneráciou makuly.

Hladina homocysteínu sa zvyšuje s pribúdajúcim vekom: vo veku 50 rokov má cca 50% populácie vysokú hladinu homocysteínu a až 90% ľudí nedostatok kyseliny listovej. Z toho možno ľahko usúdiť, že naša strava v tejto oblasti nie je dostačujúca. Nedostatok kyseliny listovej je pritom najčastejším vitamínovým nedostatkom v Európe, pretože pri spracovaní potravín sa vitamín B9 rýchlo stráca. Počas tehotenstva môže nedostatok kyseliny listovej spôsobiť rôzne komplikácie: potrat, predčasný pôrod, rôzne malformácie dieťaťa. Kyselinu listovú telo vyžaduje pre zaistenie normálnej krvotvorby, pri procese delenia buniek a veľmi dôležitá je aj pre vývoj nervovej sústavy plodu. Vitamíny B6B12 zase prispievajú k normálnemu energetickému metabolizmu, k normálnej činnosti nervovej sústavy, k normálnej funkcii imunitného systému a k tvorbe červených krviniek. Naviac vitamín B12 je dôležitý pre vegánov, pretože B12 sa v ovocí ani zelenine nenachádza.

Hladina homocysteínu sa vyšetruje z krvi. Dnes už mnoho lekárov v Európe (hlavne v Nemecku) testuje homocysteín pri vyšetrení krvi spolu s ostatnými parametrami. Ideálna je hodnota 5 mmol / l, ale u starších ľudí je táto hodnota ťažko dosiahnuteľná, preto je uspokojivá hodnota aj do 8 mmol / l. Riziko vážneho ohrozenia života pritom podľa spoločného výskumu nórskych, nemeckých a amerických vedcov predstavuje hladina 14 mmol / l. Rizikové skupiny sú predovšetkým: ženy po menopauze, osoby nad 45 rokov, diabetici, ľudia s nedostatočnou výživou, kávičkári, alkoholici, ľudia užívajúci pravidelne lieky, s vysokým krvným tlakom, s nadváhou, s nedostatkom pohybu, žijúci v ustavičnom strese, tehotné ženy.

Vysoká hladina homocysteínu urýchľuje starnutie, poškodzuje tepny, spôsobuje oslabenie imunitného systému, zvyšuje bolesti a zápaly. Podobne ako cholesterol poškodzuje cievne steny, ktore strácajú svoju elasticitu. Bojovať s homocysteínu je však jednoduchšie ako bojovať s cholesterolom - zatiaľ čo vysoká hladina cholesterolu si vyžaduje radikálnu zmenu jedálnička, vysoké hladiny homocysteínu môžeme normalizovať, keď dodáme organizmu látky, ktoré hrajú dôležitú úlohu v metabolizme homocysteínu - vitamíny skupiny B: B6kyselinu listovú (B9) a vitamín B12.

Odporúča sa tiež konzumovať zelené potraviny (chlorella, spirulina, zelený jačmeň, rastliny aloe), ktoré vo svojej prirodzenej forme obsahujú všetky vitamíny, stopové prvky, minerály, aminokyseliny, esenciálne mastné kyseliny a enzýmy. Jedzte zdravé tuky a oleje, do vášho jedálnička zaraďte ovocie a zeleninu, prijímajte kvalitné bielkoviny, voľne žijúce ryby, strukoviny a malé množstvá orechov a semienok. Nepite viac ako jednu šálku kávy alebo čaju denne. Nepite viac ako jednu pohár piva alebo vína denne. Vyhýbajte sa stresu. Nefajčite. Soľte s mierou.