Navštívte nás na Facebooku
Jazyk: Slovenský Český
Nákupný košík je momentálne prázdny
Prihláste sa
Nový zákazník? Zaregistrujte sa
Vytlačiť článok

Viete, čo ukrýva korenie?

Článok vytvorený: pondelok, 28. septembra 2015, 18:40.14
Posledná zmena: pondelok, 26. marca 2018, 12:31.26

Až do teraz si len málo ľudí bolo vedomých výhod čierneho korenia. Jeho vrchná vrstva (zodpovedná za výraznú korenistú chuť) predstavuje dôležitý nástroj v boji proti obezite. Indickí vedci vysvetľujú, že zoštíhľujúci účinok piperínu vyplýva z jeho prirodzených schopností redukovať tukové tkanivo. Zlepšuje trávenie a zabraňuje tvorbe nových tukových buniek, vďaka tomu telo nemá kde ukladať kalórie. To je dôvod, prečo piperín môže byť široko používaný v boji proti chorobám spojených s obezitou. Piperín zvyšuje sekréciu žalúdočných štiav (žalúdka, pankreasu, čreva), čím zjednodušuje a urýchľuje proces látkovej výmeny. Inhibuje tvorbu nových tukových buniek a účinne zabraňuje spätnému hromadeniu zbytočných kalórií, a tak redukuje tukové tkanivo.

Koľko piperínu je v čiernom korení? Proces extrakcie alkaloidov - piperínu - zo zrniek korenia prebieha v laboratórnych podmienkach. Vedci poukazujú na to, že veľa korenia v jedle nestačí, aby niekto schudol. Ak by ste chceli využiť zoštíhľujúce vlastnosti piperínu, bolo by treba očistiť od škrupiny 120 zrniek čierneho korenia a každý deň skonzumovať toto množstvo. V domácom prostredí to nie je možné. Našťastie piperín môžete prijímať vo forme doplnkov stravy. Na trhu sa objavuje čoraz viac prípravkov s piperínom, ale nie všetky sú rovnako účinné. Môžete si sami korigovať, ako rýchlo dôjde k strate kilogramov, pretože čím vyššia je percentuálny koncentrácia piperín, tým je zoštíhľujúci efekt silnejší. Najbežnejšie na trhu sú výrobky s 60-90% obsahom piperínu, ale sú dostupné aj výrobky s 95% obsahom.

DEMETER kvalita: Na mnohých bioproduktoch môžete nájsť označenie kvality slovkom DEMETER. Je to označenie biopotravín, ktoré spĺňajú oveľa prísnejšie normy pre certifikáciu ako normy EÚ. Napríklad Brussel povoľuje na jednej poľnohospodárskej farme spracovávať časť produkcie v bio kvalite a časť konvenčným spôsobom, pri Demeter farmách to nie je možné. Demeter-poľnohospodári sú ekoproducenti z presvedčenia. Celú farmu chápu ako jeden organizmus. Chovajú len toľko zvierat, koľko krajina unesie. Neplatí tu len povinnosť, že krmivo musí byť v bio-kvalite, ale minimálne 50% z neho musí pochádzať z vlastnej produkcie. Demeter-farmy chápu ľudí, zvieratá, rastliny a pôdu ako jeden celok. Zvieratá, a predovšetkým kravy, hrajú ústrednú úlohu v chode farmy. Napr. v Demeter hospodárstve sa upúšťa od bolestivého odstraňovanie rohov u kráv. Kravy s rohmi totiž produkujú obzvlášť hodnotné mlieko. Dokonca sa ukazuje, že ľudia, ktorí alergicky reagujú na kravské mlieko, s Demeter mliekom nemajú žiadne problémy. Bio-poľnohospodári posilňujú úrodnosť pôdy látkami podobnými homeopatikám. Pozitívny vplyv týchto bio-dynamických preparátov na pôdu a rastliny bol vedecky dokázaný. Výrobky označené ako DEMETER sú vlajkovou loďou bio-trhu.