Navštívte nás na Facebooku
Jazyk: Slovenský Český
Nákupný košík je momentálne prázdny
Prihláste sa
Nový zákazník? Zaregistrujte sa
Vytlačiť článok

Bojíte sa ho? Napriek tomu je tento vitamín pre vašu imunitu mimoriadne dôležitý

Článok vytvorený: streda, 27. januára 2021, 11:09.02
Posledná zmena: streda, 27. januára 2021, 18:44.37
Vitamín A patrí medzi najdôležitejšie vitamíny: podieľa sa na ochrane našich slizníc, ktoré sú vstupnou bránou pre choroboplodné baktérie alebo vírusy. Sliznice sú medzi ľudmi veľmi podceňované a pritom sú vstupnou bránou pre choroboplodné baktérie alebo vírusy. Funkcia slizníc je preto nesmierne dôležitá pre celkové fungovanie našej imunity. 

Rôznymi výskumami v štátoch Európy sa prišlo na to, že až okolo 20% populácie trpí nedostatkom vitamínu A. Mnohí ľudia sa pri dopĺňaní vitamín A spoliehajú na betakarotén. Ak by ste chceli vedieť, koľko betakaroténu potrebujete na výrobu 1 mg vitamínu A, tak je to 36 mg beta karoténu. Ale u cca 40 - 50% bielych Európanov je cesta premeny betakaroténu na vitamín A narušená geneticky. Preto si z betakaroténu nedokážu vyrobiť dostatok vitamínu A. Takto dochádza k oslabovaniu slizníc nielen v dýchacom systéme, ale aj tráviacom trakte a v močovo-pohlavnom systéme. 

Pri problémoch so sliznicami sa odporúča u dospelých až do 10.000 I.U. (medzinárodných jednotiek) vitamínu A denne a ako prevencia 400-500 I.U. na 1 kilogram hmotnosti človeka. Vitamín A nájdete spolu s ďalšími v tuku rozpustnými vitamínmi (vitamín D, vitamín E ako prírodný E komplex a Vitamín K2) vo výrobku Vitamín DEKA (zn. Dr. Jacob´s).
 
Zapamätajte si: Vitamín A je najdôležitejší ochraný faktor pre sliznice!