Navštívte nás na Facebooku
Jazyk: Slovenský Český
Nákupný košík je momentálne prázdny
Prihláste sa
Nový zákazník? Zaregistrujte sa
Vytlačiť článok

Získajte späť svoju imunitu

Článok vytvorený: pondelok, 12. októbra 2020, 17:54.23
Posledná zmena: štvrtok, 15. októbra 2020, 20:24.29

Mať dobrú imunitu v dnešnej dobe kovidovej je nesmierne dôležité, pretože dobrá imunita si poradí s vírusmi i s bakteriálnymi infekciami. Správnu funkciu imunitného systému môžeme ovplyvniť jednak životosprávou (zdravá a kaloricky primeraná strava, čerstvé potraviny, dostatočný pitný režim, nefajčiť, obmedziť alkohol, každodenný pohyb a pobyt na vzduchu, správne hygienické návyky), ale aj dostatkom základných vitamínov, minerálov a stopových prvkov. Aj zníženie hmotnosti v prípade nadváhy veľmi napomôže, pretože nadváha a obezita taktiež zhoršujú imunitnú odpoveď organizmu na akékoľvek vírusové či bakteriálne ochorenie.

Získať naspäť imunitu môžete aj pomocou prírodných antibiotík, antivirotík, antihelmintíkprobiotíkmedicinálnych húb.

Probiotiká sú živé kultúry mikroorganizmov – najčastejšie sú to Laktobacily, Bifidobaktery a iné, ktoré normalizujú črevnú flóru, pôsobia preventívne proti infekciám čreva a v dlhodobých štúdiách má ich podávanie ochranný účinok aj proti alergiám.

Medicinálne huby obsahujú množstvo bioaktívnych zložiek, vďaka ktorým sú huby tak vysoko účinné. Najdôležitejšou zložkou sú polysacharidy (zaraďujeme medzi ne aj betaglukány), ktoré sú silným stimulátorom imunitného systému. Sú v nich obsiahnuté aj steroidy (ergosterol – biologický prekurzor vitamínu D), triterpenoidy (majú cytostatické účinky, znižujú krvný tlak a hladinu lipidov v krvi), vitamíny skupiny B (kyselina pantoténová B5, riboflavín B2, niacín B3) a vitamín E, flavonoidy a ich zlúčeniny s protizápalovými a antioxidačnými účinkami, enzýmy, vláknina, minerálne a stopové prvky (selén, meď, draslík), lipidy a pod. Huby neobsahujú cholesterol a majú nízku energetickú hodnotu.

Medicinálna huba reishi je základným prostriedkom v prírodnej liečbe a prevencii ochorení. Je veľmi vhodná pre pacientov s rôznymi zápalovými ochoreniami. Reishi obsahuje vyše 100 druhov triterpenoidov, ktoré spolu dokážu ochraňovať imunitný systém a dokonca chránia aj DNA pred poškodením spôsobeným radiáciou.

K normálnej funkcii imunitného systému prispievajú aj vitamíny a minerály.

Podľa posledných výskumov jedným z najsilnejších aktivátorov imunitného systému je vitamín D, hlavne jeho forma - vitamín D3, ktorý vzniká v koži účinkom UV žiarenia, a jeho ďalším zdrojom sú potraviny živočíšneho pôvodu (najmä ryby, rybí olej a vajcia). Podľa posledných štúdií má viac než polovica populácie nedostatok vitamínu D a asi štvrtina má extrémne nízku úroveň vitamínu D. Váš imunitný systém nebude pracovať, pokiaľ nebude biochemicky aktivovaný vitamínom D. Ak sa stretnete s chrípkou v stave nedostatku vitamínu D, bude váš imunitný systém proti chrípke bezbranný. Je dokázané, že abnormálne nízke úrovne vitamínu D sú späté s celým spektrom ochorení, vrátane rakoviny, osteoporózy, cukrovky, kardiovaskulárnych a autoimunitných ochorení. Aj súčasná doba preukázala, že pacienti, ktorí mali dostatok vitamínu D v organizme, mali výrazne nižší podiel komplikácií pri ochorení COVID-19.

Vitamín C je mimoriadne dôležitý vitamín, ktorý pomáha udržiavať normálnu činnosť imunitného systému: pomáha pri ochrane buniek pred oxidatívnym stresom, prispieva k normálnej tvorbe kolagénu a taktiež k udržiavaniu normálneho stavu chrupaviek, kostí, ciev, ďasien, zubov a pokožky. Väčšina živočíchov si dokáže vytvárať vlastný vitamín C, človek je odkázaný na jeho externý príjem v strave: buď prostredníctvom ovocia a zeleniny, alebo vo výživových doplnkoch. Odporúčané denné dávky nestačia na udržanie dobrého zdravia, optimálny denný príjem je vyšší a v čase stresu a choroby spotreba niekoľkonásobne stúpa.

Vitamíny B skupiny: B6, B9 a B12 pomáhajú znižovať vysokú hladinu homocysteínu, ktorá je zodpovedná za oslabenie imunitného systému, za rýchlejšie starnutie, poškodenie tepien, bolesti a zápaly. Hladina homocysteínu sa zvyšuje s pribúdajúcim vekom: vo veku 50 rokov má cca 50% populácie vysokú hladinu homocysteínu a až 90% ľudí nedostatok kyseliny listovej (vitamín B9).

Na budovaní, posilňovaní a správnom fungovaní imunitného systému sa podieľajú aj minerály a stopové prvky: zinok (nedostatok zinku má za následok zvýšenú náchylnosť k infekčným ochoreniam), selén (pôsobí ako antioxidant a jeho nedostatok v tele môže vyvolať oxidačný stres), jód - skvelý pomocník pro podporu imunitného systému a správnu činnosť štítnej žľazy. Hormónový systém, kam patrí aj štítna žľaza, tvorí spolu s imunitným a centrálnym nervovým systémom supersystém, ktorý zaisťuje rovnováhu organizmu. Liečbu bakteriálnych a vírusových infekcií podporuje aj draslík.

Tip: Zinok má zaujímavú vlastnosť naviazať sa na špeciálne enzýmy, ktoré blokujú množenie vírusu. K tomu ale potrebuje takpovediac „partnera“, ktorý mu pomôže prekonať bunkové membrány vírusu. Tým partnerom môžu byť: zelený čaj, čierna baza alebo kvercetín (silný antioxidant). Tieto jednoduché prostriedky: zinok (30 mg) a šálka zeleného čaju denne vám pomôžu ochrániť sa pred šírením vírusu a zabrániť vážnemu priebehu ochorenia.

Ak sa rozhodnete dať zaočkovať proti vírusu chrípky, užívajte dva týždne pred a dva týždne po očkovaní spolu s inými vitamínmi aj vitamín E, čím sa zlepší odpoveď organizmu na podanú vakcínu.

Imunitu možno podporiť aj alternatívnou medicínou (akupunktúrou, biorezonaciou) a vhodnou detoxikáciou organizmu, pretože zdravý tráviaci trakt je základnou podmienkou dobre fungujúcej imunity. Dobrá imunita je totiž základom zdravého života a dá sa trénovať v každom veku.