Navštívte nás na Facebooku
Jazyk: Slovenský Český
Nákupný košík je momentálne prázdny
Prihláste sa
Nový zákazník? Zaregistrujte sa
Vytlačiť článok

Boswellia - viac ako antireumatikum

Článok vytvorený: štvrtok, 9. júla 2015, 14:50.27
Posledná zmena: pondelok, 26. marca 2018, 16:34.07

Boswellia serrata – Kadidlovník pílovitý

Na svete rastie viac ako 10 druhov boswellií. Najznámejšou je Boswellia serrata, ktorá rastie v severnej a strednej Indii. Živica z kmeňa stromov Boswellia obsahuje protizápalové látky, ktoré môžu veľmi pomôcť pri liečbe napríklad astmy, reumatoidnej artritídy, bolesti kĺbov či atopickej dermatitídy. Extrakt zo živice obsahuje vysoké množstvo boswellických kyselín, ktoré zmierňujú zápalové procesy a majú priaznivé účinky na zmiernenie prejavov osteoartrózy. Pomáha pri rannej stuhnutosti a zlepšuje pohyblivosť kĺbov. Pri artróze sa v postihnutých kĺboch ​​vytvára zápal, ktorý spôsobuje nepríjemnú bolesť. Artróza je veľmi častým ochorením. Niekedy sa uvádza, že po 50. roku života ňou trpí okolo 70 % ľudí. Avšak prvé prejavy artrózy sú úplne bežné už okolo tridsiateho roku. Rozvoj artrózy je veľmi pozvoľný a pomalý. Najprv bolia kĺby iba pri námahe, avšak nakoniec aj v kľudovom stave. Vo vážnych prípadoch sú nutné až náhrady postihnutého kĺbu.

Boswellické kyseliny zasahujú do zápalového procesu: vzájomne pôsobia s niekoľkými bielkovinami, ktoré sa podieľajú na zápalových reakciách, hlavne s enzýmom zodpovedným za syntézu prostaglandínu E2, ktorý patrí medzi sprostredkovateľov imunitnej reakcie a rozhodujúcou mierou prispieva k procesu zápalu, rozvoju horúčky a bolesti. Boswellické kyseliny efektívne blokujú činnosť tohto enzýmu, a tým obmedzujú zápalovú reakciu.

Boswellia pôsobí tiež priaznivo pri všetkých chronických zápalových ochoreniach (v akútnom aj chronickom stave zápalu) najmä tým, že obsiahnuté boswellické kyseliny majú tlmivý účinok na aktivitu interleukínov a leukotriénov, ktoré podporujú a udržujú zápalové procesy v ktoromkoľvek telesnom orgáne. Obnovujú cievy poškodené zápalom a zlepšujú krvný obeh. Mechanizmus je podobný ako u nesteroidných antireumatík, avšak bez vedľajších negatívnych účinkov na tráviaci trakt, obličky, krv, atď., t.j. nedráždia ani nepoškodzujú žalúdok a črevá, neznižujú zvýšenú teplotu a neriedia krv. Účinok extraktu z Boswellia serrata je veľmi rýchly a nastupuje obvykle do piatich dní od začiatku podávania.

Živica boswellií sa využíva už tisíce rokov v ajurvédskej medicíne, no do moderných farmaceutík jej zložky zatiaľ neprenikli. Problém so získavaním boswellických kyselín je v tom, že sa vyskytujú výlučne v živici boswellií a syntetizujú sa mimoriadne ťažko. Ich reálnym zdrojom sú tak iba samotné stromy boswellie a tie sú ohrozené prakticky všade, kde rastú. Domorodé obyvateľstvo si stromy boswellie chráni a nepoužíva ich ani ako palivo, ani ako stavebný materiál. Získavanie živice z boswellií správnym postupom stromy nepoškodzuje. Živica ochraňuje strom pred škodcami a napadnutím plesňami.

Nemecko je priekopníkom vo výskume pôsobenia kyselín zo živice stromov rodu Boswellia - suroviny známej na výrobu kadidla. Rozhodujúcim pre kvalitu produktov zo stromu kadidlovníka je podiel boswellických kyselín. Všetky produkty Boswellia 85 nemeckej firmy Biotikon vyrobené podľa receptúry Dr. med. Michalzika obsahujú 85%-ný podiel boswellických kyselín, ktorý garantuje vysokovýkonná analýza kvapalinovou chromatografiou (HPLC). Suroviny pochádzajú zo šetrného zberu v oblastiach ďaleko od priemyslu, z ekologicky nezaťaženého prostredia. Pretože sa extrakt zo živice Boswellie spracováva a plní do kapsúl v Nemecku, neobsahuje žiadne škodliviny, ktoré by mohli do extraktu preniknúť počas spracovania v Indii. Počas rozsiahlych kontrol kvality sú suroviny o.i. testované na stupeň čistoty a zaťaženie škodlivými látkami, takže na trh sa dostane len tovar bezchybnej kvality. Všetky produkty Boswellia 85 zn. Biotikon sú vhodné aj pre vegánov, pretože neobsahujú žiadne prídavné látky. Sú opatrené Pečaťou kvality Dr. Michalzika: sú bez lepku, laktózy, zmäkčovadiel, neobsahujú želatínu ani stearát horečnatý, sú kontrolované na rezíduá. Výplňový materiál kapsuly je plne biologicky rozložiteľný.

Firma Biotikon ponúka tri druhy produktov s obsahom boswellie:

  1. základný Boswellia 85 podľa Dr. med. Michalzika (obj.č. BSW.120).
  2. Boswellia 85 PRO Bioperine podľa Dr. med. Michalzika (obj.č. BSP.120) obsahuje navyše 5 mg Bioperine (95%-ný extrakt z piperínu - Piper nigrum), ktorý má ako posiľňujúci a liečebný prostriedok schopnosť zvyšovať vstrebateľnosť živín. Viac o piperíne sa dozviete v článkoch: Viete, čo ukrýva korenie? a Čierne korenie nie je iba dochucovadlo. Upozornenie: tento produkt by ale nemali užívať pacienti so zápalovými ochoreniami čriev ako ulcerózna kolitída, Crohnova choroba alebo syndróm dráždivého čreva, pretože piperín môže pôsobiť dráždivo.
  3. Boswellia 85 AKBA podľa Dr. med. Michalzika (obj.č. AKB.060) - extrakt zo živice kôry vzácneho indického stromu Boswellia serrata obsahuje 85% boswellových kyselín a 30% AKBA (Acetyl-11-Keto-Beta-Boswellové kyseliny), ktoré priaznivo ovplyvňujú zložky imunitného systému, majú silný protizápalový účinok a podporujú správnu funkciu kĺbov.

Boswellia je obzvlášť vhodná pre staršie osoby, z ktorých viac ako 90 % trvalo trpí chronickými zápalmi rôznych orgánov. Tiež pre športovcov, ktorí opakovane silno zaťažujú hlavné kĺby organizmu (kolená, chrbtica). Pri starostlivosti o kĺby sa preto oplatí užívať preparát s protizápalovými zložkami. Je vhodná aj pre ľudí s putujúcimi zápalmi a pre všetkých pri akejkoľvek bolesti. Pre svoju účinnosť a bezpečnosť sa Boswellia môže užívať dlhodobo aj celoživotne.

Odporúčané použitie:

  • pre potlačenie zápalových procesov organizmu,
  • tlmí chronické zápaly kĺbov a pohybového ústrojenstva (pri artritíde, reumatizme...),
  • tlmí chronické zápaly dýchacieho ústrojenstva,
  • bráni vzniku mnohých ochorení, ktoré vznikajú v dôsledku neliečených zápalov, vrátane niektorých druhov rakoviny.